Online Doktor » Hastalıklar » Apandisit Hastalığı

Apandisit Hastalığı

Apandisit Hastalığı

Apandisit Nedir

Apandisit hastalığı birçok kişinin karşılaştığı ve her an karşılaşabileceği bir hastalık çeşididir. Etkisini şiddetli bir karın ağrısı olarak gösteren apandisit tedavi görülmediği takdirde ölümcül hastalık olabilir. Kasıklarda ve bacağın vücut ile birleştiği yerlerde oluşan ağrı ve mide bulantısı olarak da etkisini göstermektedir. Apandisit karnın sağ alt kısmında kalın bağırsağın başlangıcında bulunan parmak şeklinde olan bir organdır. Vücuttaki görevi tam olarak bilinmeyen bu organın bağışıklık sistemini yardımcı olduğu söyleniyor. Alınması halinde vücut da çok fazla fonksiyon kaybı görülmemektedir.

Apandisit parmaksı organın kökünde oluşan tıkanma sonucu iltihap oluşur ve şişmeye başlar. Genellikle 10 ile 30 yaşları arasında görülebilir.

Apandisit Belirtileri Şunlardır;

  • Göbek ve karın bölgesinde etkisini gösteren apandisit tıkandığında şişmeye başlar. Şişmeye başlayan apandisit karın ve göbek bölgesinde yavaş yavaş ağrılar oluşturmaya başlar.
  • Yürümekte, hareket etmekte, öksürmekte, gülmekte, vücudu zorlamakta, gerilmek ve sarılmakta zorluk çekiyorsak,
  • Belirtisini yüzde 90 oranında yemekten içmekten keserek iştahsızlık olarak gösterir. Sevdiğimiz yemekleri bile yiyemez hale geldiysek,
  • Göbek ve karında ağrı oluştuktan bir süre sonra bulantı ve kusma başladığında,
  • Tıp dilinde rebound olarak ifade ettiğimiz ağrının oluştuğu bölgeye basınç uygulayıp aniden çektiğimiz zaman ağrı şiddetlenirse apandisit hastalığına yakalanmışsınız diyebilir.

 

Apandisit hastalığına yakalanmamak için bir ilaç ve tedavi yöntemi yoktur. Bu hastalığa yakalandığımızda tek tedavi yöntemi ameliyat olmaktır. Apandisit hastalığına yakalandığımızda geçmesini beklemek sakıncalıdır. Fazla ilerlemeden tedavi olunması gerekir. Aksi takdirde ölümcül olabilir. Ameliyat olunduktan sonra oluşan yarada apse olma ihtimaline karşı kontrollere gidin.apandisit nerede, apandisit bitkisel çözüm, apandisite ne iyi gelir, apandisite bitkisel cozum, apandisit belirtileri, bacakla vücudun birleştiği yer, bacagin vücuda birlestigi yerde agri, bacakla vücudun birleştiği yerde ağrı, karın sol alt bölgesinde ağrı siddetlenirse, apandisit ameliyatsiz cozum

Leave a Comment

© 2013 Site içerisinde yer alan yazılan izin almadan hiçbir yerde yayınlanamaz. Online Doktor

Scroll to top