Online Doktor » Hastalıklar » Akciğer Hastalıkları » Balgam Neden Meydana Gelir

Balgam Neden Meydana Gelir

Balgam Neden Meydana Gelir

Balgam Nedir

Solunum organlarının salgıladığı, ağız yoluyla dışarı atılan akciğer kaynaklı sümüksü sıvı maddeye balgam denir. Tükürük, geniz yolu ile çıkarılan sıvılar, boğaz yolu tarafından çıkarılan çeşitli salgılar ve geğirme ile yemek borusundan gelen acımsı sıvılar balgam ile karıştırılmaması gerekmektedir. Akciğerdeki hastalıkların vücuttan çıkan bu salgı rengine göre teşhis konulabilir. Bu yüzden balgamı tek başına bir hastalık olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır. Solunum yollarının rahatlaması için bir miktar vücut dan atılması normaldir. Bunun aksine bu salgı rahatsız edecek biçimde sürekli ve çok vücut dan çıkıyorsa ve değişik renklerde geliyorsa bir hastalığın habercisi olabilir. Vücudun çıkardığı bu salgılar renk çeşidine göre hastalıklar gösterebilir.

Balgam Çeşitleri

  • Yeşil Renkli: Solunum sisteminde bakteriler nedeni ile oluşan iltihaplanmalar sonucu bu renkteki salgıyı görebiliriz. Kronik bronşit, zatürre, akciğer apsesi gibi hastalıkların da habercisi olabilir.
  • Sarı Renkli: Solunum yollarının bakteriler nedeni ile oluşan iltihaplanmalar sonucu bu renkteki salgıyı görebiliriz. Kronik bronşit, zatürre, tüberküloz gibi hastalıklar bu renk gelen balgamlarda da rastlanabilir.
  • Kahverengi Renkli: Mantarların sebep olduğu iltihaplarda veya karaciğerdeki amip apsesinin akciğere açıldığı durumlarda görülebilir. Bu sebepten dolayı salgıda ki renk değişerek kahverengi şeklinde gelebilir.
  • Yeşilimsi-Sarı Renkli: Bu renkteki salgı safra yollarının akciğerlere açıldığı durumları düşündürmelidir. Buna safra ile karışık balgam anlamında bilifitizis  ismi de verilir.
  • Su gibi Balgam: Akciğer ödemi ve bronkoalveoler karsinomu olan hastalarda, enfeksiyonla ilgisi olmayan, su niteliğinde bazen köpüklü de olabilen balgam vardır. Bu tip balgamlar çeşitli hastalıkların teşhisinde kullanılır.

Balgam tedavisi için ise bir hastalık sonucu oluşuyor ise o hastalığın tedavisine başlamak, hala devam etmesi halinde balgam sökücü ilaçlar ve bitkisel şifalı bitkiler kullanılması önerilir.balgam neden olur, Balgam, balgam neden olusur, balgam nereden gelir, balgam nedir, balgam nasil olusur, balgam çeşitleri, beyaz balgam neden olur, yeşil balgam, kahverengi balgam

Leave a Comment

© 2013 Site içerisinde yer alan yazılan izin almadan hiçbir yerde yayınlanamaz. Online Doktor

Scroll to top