Online Doktor » Hastalıklar » Gastrit Belirtileri ve Gastrit Tedavisi

Gastrit Belirtileri ve Gastrit Tedavisi

Gastrit Belirtileri ve Gastrit Tedavisi

Gastrit Belirtileri ve Gastrit Tedavisi

Mide yüzeyinde yiyecek tüketimi ya da bakteri oluşumu nedeniyle görülen gastrit, insanların büyük çoğunluğunda görülmektedir. Ancak ilerlemediği sürece, ciddi bir rahatsızlık yaratmayan gastrit, ancak ciddi mide sorunlarına yol açtığında tedavi için başvurulan bir rahatsızlıktır. Yeme içme alışkanlıkları ya da alkol ve tütün gibi maddelerin sık tüketimine bağlı olarak midede oluşan yaralara verilen genel ad olan gastrit, ilerlemesi durumunda ülsere ya da mide kanserine yol açabilir.

Gastrit Belirtileri

Gastrit belirtileri arasında hazımsızlık, mide yanması ve iştahsızlık yer alır. Midede şişkinlik hissine yol açan, çabuk doyma hissi veren ve yemek sonrasında midede yanma yaratan bu rahatsızlık, özellikle mide boşken, şiddetli ağrılara neden olabilir. Helicobakter adlı mikrobun mideye yerleşmesi sonucunda görülebildiği gibi midedeki mukoza tabakasının aşınması nedeniyle de ortaya çıkabilen bu hastalık , sindirim rahatsızlıklarına ve mide ağrılarına yol açar.

Gastrit Tedavisi

Gastrit tedavisi, doğru beslenme programı ile yapılabileceği gibi, mideye yerleşen mikropların yok edilmesiyle de gerçekleşebilir. Ortalama olarak her on insandan 6’sında görülen gastrit sorunu, ileri boyutlara varmadığı sürece fark edilmediğinden, ilerlemesi durumunda mide kanserine yol açabilmektedir. Helicobakter mikrobunun yok edilmesi için ilaç tedavisi kullanılabileceği gibi gastrite karşı şifalı bitkiler de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle kiraz, elma, üzüm gibi meyveler, içerdikleri antioksidan sayesinde, midede oluşan bakterilere karşı savaşırken, vücuda destek verir. Bunun yanı sıra; kereviz ve kızılcık tüketimi de mideyi rahatlatacağı gibi, gastrit tedavisi için fayda sağlar. Alkol ve tütün kullanımı mide zarında hasara yol açtığından, bu maddelerin tüketiminden uzak durmak gereklidir. Yeşil yapraklı bitkiler, bu hastalığın tedavisi için önemli olduğu gibi; ağır yağlı ve protein içerikli gıdaların sık tüketilmesi midedeki yaraların artmasına ve yayılmasına yol açacaktır. Bu nedenle gastrit tedavisi için doğru beslenme programı ve doktorun tavsiye ettiği ilaç tüketimi son derece önemlidir.

gastrit belirtileri, gastrit için şifalı bitkiler, midede mikrop belirtileri, mide mikrobu belirtileri, çabuk doyma hissi, gastrit bitkisel tedavi, m?yde mikrobuna ne, gastrite bitkisel çözüm, mide mikrobu neden olur, gastrit ilerlemesi

Leave a Comment

© 2013 Site içerisinde yer alan yazılan izin almadan hiçbir yerde yayınlanamaz. Online Doktor

Scroll to top