Online Doktor » Hastalıklar » Cilt Hastalıkları » Gözdeki Arpacık Neden Oluşur

Gözdeki Arpacık Neden Oluşur

Gözdeki Arpacık Neden Oluşur

Arpacık (İt Dirseği)

Arpacık, bilinen diğer bir adı ile it dirseği mikrobik kökenli göz sillerinin enfeksiyon kapmasından meydana gelen bir hastalıktır. Arpacık hastalığı vücut direncinin düştüğünü göstermektedir. Etkisini gözünüzde sulanma, şişme, yanma olarak göstermektedir. İt dirseği kişilerde sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Bu hastalık basit bir hastalık olarak görünse de, var olduğu sürece kişiye rahatsızlık verebilecek şekildedir. Genellikle cildi kuru ve egzamaya meyilli bir cilt yapısına sahip olan kişilerde görülür. Arpacık ortaya çıkmadan birkaç gün önce gözde kaşınma ve batma hissi verir. Bir iki gün içerisinde çıkmaya başlar. Küçük, ağrılı bir nokta biçiminde kendini gösterir ve daha  sonra şişerek belirgin kırmızı bir şişlik meydana gelir. Arpacıklar göz kapağının bezlerine göre iç arpacık ve dış arpacık olmak üzere 2 çeşittir.

Arpacık Hastalığının Nedenleri

Genel olarak sağlık bozukluğu, düzensiz beslenmeden kaynaklanan direnç düşüklüğü, kapalı ve tozlu alanlarda sıkça bulunmak arpacığın çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Tedavisinde ise erken teşhis durumunda antibiyotikli merhem ya da damlalar kullanılabilir. İltihaplanan durumlarda ise, iltihabın boşalması sağlanarak sıcak kompres uygulanmaktadır. Dış Arpacık tedavisinde kıl kökü gözle görüldüğü için, görünen kıl cımbız ile alınarak, ağrı hafifler ve kendiliğinden geçmeye başlar. İç arpacık tedavisi için aynı durum söz konusu değildir ve iç arpacığın tedavisi daha zordur. Göz kapağı bezinin iç kısmında meydana gelen bu hastalığın tedavisi için cerrahi müdahale gerekebilir. Lokal anestezi ile kitle alınarak tedavi edilir.it dirseği neden çıkar, gozde arpacikk neden çıkar, arpacık neden çıkar, gözde arpacık neden çıkar, gozde it dirsegi neden cikar, it dirsei, gozde gelincik, it dirsegi neden olur, gözde it dirseği çıkması, gözde gelincik neden çıkar

Leave a Comment

© 2013 Site içerisinde yer alan yazılan izin almadan hiçbir yerde yayınlanamaz. Online Doktor

Scroll to top