Su çiçeği

Su çiçeği

Su çiçeği Nedir?

Su çiçeği son derece bulaşıcı bir çocukluk hastalığıdır. Yetişkin yaşlara gelen insanların yaklaşık yüzde 90 lık kısmı su çiçeği hastalığına çocukluk yıllarında geçirmiştir. Bu hastalık patojen, herpes virüs ailesine aittir.

Su çiçeği enfeksiyon karakteristik den dolayı oluşan ve  vücudun hemen hemen her yerinde salgıları içeren veziküller son derece kaşıntılı kırmızı benekler şeklinde meydana gelen bir döküntülü hastalıktır. Su çiçeği sonucunda oluşan kabuklar genellikle belli bir süre gözle görülür izle bırakmaktadır. İyileştirilmesi için çok iyi önlemler alınması gerekmektedir, nispeten zararsız olduğu kabul edilmektedir. Su çiçeği hastalığına yakalanan kişiler etki olarak vücutta bakterilerden meydana gelen kabarcıklı kızamık oluşmaktadır. Örneğin ikincil enfeksiyon içine diğer patojen oluşmuş olduğu riski vardır.

Su çiçeğinin Etkileri

Su çiçeği sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip çocuklarda genellikler büyük bir sorunlar olmadan kendisin göstermektedir. Hastalığın gecikmesi ve yaşın ilerlemesi ile birlikte su çiçeği meydana geldiği zaman daha şiddetli ve genellikle geçici komplikasyonlar olan pnömoni (zatürre) gibi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Yeni doğmuş bebeklerde meydana gelmiş ise yaşamasını tehdit edecek büyük bir risk olarak etki göstermektedir.

Su çiçeği geçiren herkes genellikle reinfeksiyona karşı korunmalıdırlar. Ancak yetişkinler çeşitli koruma nedenleri olan virüslerin neden olduğu ikincil bir hastalık hala vücutta kalır. Daha sonra gelişmekte olan zonaya engel olmaya yardımcı olamamız gerekir. Bunun için gerekli önlemler alınmaya başlanmıştır.

2004 yılında Aşı Daimi Komitesi (STIKO) tarafından aşı için bir tavsiye yayınladı. Bu yayınlamaya göre, bebeklerin 11 ile 14 aylık olduğu zaman kızamık, kabakulak ve su çiçeği aşısı yaptırılması gerekmektedir. İkinci bir aşı ise 15 ile 23 aylık olduklarında yapılmalıdır. Aşıların arasındaki mesafe ise dört ila altı hafta arasında olmalıdır.su cicegine ne iyi gelir, su çiçeği kaç günde geçer, su iei tedavisi, su çiçeği ne iyi gelir, su çiçeği kaşıntısına ne iyi gelir, su cicegine bitkisel tedavi, su çiçeği tedavisi, su çiçeğine neler iyi gelir, su çiçeği bitkisel tedavisi, su çiçeğine bitkisel çözüm

Comments (1)

  • yesim

    Şu çiçeği kabuklarıandiginda banyo yaptırabilirim?başkalarına bulasma suresi ne zaman biter.

    Cevapla

Leave a Comment

© 2013 Site içerisinde yer alan yazılan izin almadan hiçbir yerde yayınlanamaz. Online Doktor

Scroll to top